GN 47/2024 Archiwum

Niech się każdy postara o baranka dla rodziny

W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej odczytywany jest fragment Księgi Wyjścia poświęcony zwyczajom paschalnym.

Pan daje Mojżeszowi precyzyjne instrukcje, jak Izraelici mają spożyć Paschę na Jego cześć. Istota święta Paschy znajduje się już w samej jego nazwie. Z języka hebrajskiego Pascha oznacza przejście. Chodziło o przejście Boga przez Egipt, które to przejście skutkowało śmiercią wszystkich pierworodnych Egiptu. Oznaczone krwią baranka domy izraelskie plaga ominęła. Dla Egipcjan była to kara, z kolei dla Izraela oznaczało wyzwolenie. Bardzo ważne miejsce w zwyczajach związanych z tym świętem zajmuje baranek, którego krew ocaliła pierworodnych Izraelitów.

Krew posłuży wam do oznaczenia domów, w których będziecie przebywać. Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej...

Dla chrześcijan barankiem jest Jezus. On nadał zupełnie nowe znaczenie ofierze baranka. Więcej na ten temat w audycji "Na początku było Słowo".

Wj 12, 1-8
« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Dziś w Kościele

Ryk lwa

Marcin Jakimowicz W I czytaniu Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.