GN 47/2024 Archiwum

Wielki Czwartek. Czy ostatnia wieczerza była ucztą paschalną?

Ostatnia wieczerza nie była typową ucztą paschalną, choć zawierała wiele jej elementów. Co wiemy o ówczesnym żydowskim rytuale? I jaką nowość wprowadził do niego Jezus?

Świętowanie Paschy ewoluowało w ciągu wieków. Rytuały pierwszej Paschy, celebrowanej w Egipcie, i tej z czasów Jezusa różniły się. Różnice dotyczyły m.in. używania wina czy postawy podczas posiłku. Księga Wyjścia wspomina jedynie o niekwaszonym chlebie, który Izraelici spożywali pośpiesznie, w postawie stojącej. Najprawdopodobniej jednak kilka wieków przed Chrystusem rytuał przewidywał używanie wina, które stało się jego istotnym elementem. Co więcej, nie ma mowy w tym czasie o kropieniu odrzwi krwią, a ucztę celebrowano już nie w pośpiechu, lecz w postawie półleżącej. Takie informacje znajdują się w źródłach z czasów przed Jezusem. Natomiast szczegółowy opis rytuału wieczerzy paschalnej pochodzi z II wieku po Chrystusie. Badacze są zgodni co do tego, że w czasach Jezusa uczta wyglądała niemalże identycznie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziś w Kościele

Ryk lwa

Marcin Jakimowicz W I czytaniu Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.