publikacja 02.04.2020 00:00
Zanim rozpoczniemy domową liturgię, przygotujmy fragment Ewangelii według św. Jana (13,1-15), jeden z psalmów (114–118); teksty śpiewów: „Gdzie miłość wzajemna”, „Przykazanie nowe daję wam” oraz dzbanek z wodą, miednicę i ręcznik, czerwone wino i niekwaszony chleb (tzw. macę).
roman koszowski /foto gość
Proponowany przebieg domowej liturgii:
• śpiew „Gdzie miłość wzajemna”;
• modlitwa z mszału (tekst na wiara.pl);
• lektura fragmentu Ewangelii według św. Jana (J 13, 1-15);
• umycie nóg wszystkim członkom rodziny przez ojca czy inną osobę prowadzącą (na końcu jeden z uczestników myje nogi prowadzącemu); w tym czasie możemy zaśpiewać „Przykazanie nowe daję wam”;
• modlitwa „Ojcze nasz”.
Kolacja tego dnia może mieć bardziej uroczysty charakter. W trakcie posiłku można wyjaśnić biblijną symbolikę wina i niekwaszonego chleba. Na zakończenie kolacji dzieci mogą odmówić jeden z zaproponowanych psalmów. Był on śpiewany przez Jezusa z uczniami na zakończenie ostatniej wieczerzy. Tego wieczoru nie pójdziemy do kościoła, by adorować Najświętszy Sakrament w tzw. ciemnicy. Z rodziną albo indywidualnie możemy rozważać ostatnie chwile Pana Jezusa przed męką i śmiercią, medytując nad fragmentem Ewangelii opowiadającym o modlitwie Chrystusa w Ogrójcu (Mk 14,32-42).
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.