Nowy numer 48/2020 Archiwum

Msza Wieczerzy Pańskiej

Dramat Paschy Jezusa zaczyna się wieczorem w Wielki Czwartek. Ostatnia Wieczerza to zapowiedź krzyża: ciało zostanie wydane, krew przelana. Dla mnie i dla ciebie.

Samotność Boga

Paweł Bębenek

Nie wyobrażam sobie życia bez Eucharystii. W dniu jej ustanowienia najbardziej dotyka mnie jednak chwila, gdy Mesjasz, Syn Boga, myje nogi uczniom. Miłość w czystej postaci. Ta miłość przelewa się przez całe Triduum Paschalne. Umywanie uczniom nóg jest momentem zapierającym dech w piersiach i niedoścignionym wzorem odsyłającym mnie do konkretnych sytuacji w rodzinie, wśród przyjaciół.

Od strony „zawodowej” dotyka mnie bardzo to, że tego wieczoru… uczniowie Jezusa śpiewali. Skąd o tym wiem? Z Ewangelii. Zapisali to i Marek, i Mateusz. „Po odśpiewaniu hymnu wyszli ku Górze Oliwnej” – czytamy.

Wiem, że w wielu kościołach do kanonu pieśni na Wielki Czwartek wszedł hymn „Witaj, Pokarmie”. Jestem tym bardzo poruszony. Jego tekst przeleżał sobie w bibliotekach klasztornych ponad 300 lat! To niewiarygodne, że tak piękny tekst gdzieś po drodze zgubił melodię. Znalazłem go, odkurzyłem i zachwyciłem się nim. Napisałem do tych słów muzykę (jestem bardzo ciekawy, jak brzmiała ona w oryginale).

Wielki Czwartek to dzień ogromnej samotności Boga. Opuszczony przez uczniów Jezus trafia do więzienia. Ten, który desperacko szuka relacji i pragnie miłości do tego stopnia, że umywa nogi uczniów, sam staje się ciałem i rozdaje się ludziom w postaci chleba i wina. Jego miłość jest tak potężna – sam Bóg pozwala się… zjadać. Dosłownie. Możemy spożywać Jego ciało. Rozbraja mnie ta pokora i bezradność Wszechmocnego, który całkowicie oddaje się w ręce ludzi. Bóg trzymający w ręku świat rezygnuje ze swej wszechmocy i staje się bezbronny jak kawałeczek chleba. Tak bardzo nas pragnie…

 

Pozwól, by Bóg ci usłużył

O. Tomasz Nowak

Co roku w klasztorze jest ten sam problem: niewielu z nas chce dać sobie umyć nogi. (śmiech) Mamy problem z przyjęciem Pana Boga takiego, jaki chce przyjść. A On przychodzi „jako Ten, który służy”. Boga, który służy, trudniej jest przyjąć niż Boga, któremu się służy. W czasie Eucharystii to sam Bóg nam usługuje.

Pamiętam moje modlitewne doświadczenie, gdy Bóg przyszedł i powiedział: „Chcę cię wywyższyć”. Zaoponowałem: „Mnie? Ja chcę służyć, chcę być mały, nie jestem godzien i tak dalej…”. A On powiedział: „Jeżeli cię nie wywyższę, to nie będziesz umiał umywać nóg. Bo tylko król nie czuje się poniżony, gdy umywa sługom nogi”. Trudniej przyjąć posługę od Boga, niż samemu służyć.

Pozwolić, by Bóg mi usłużył – to tajemnica Wielkiego Czwartku. W Łodzi tuż przed wielkoczwartkową Mszą pytam jako przeor ludzi: „Kto chce, bym umył mu nogi?”. Nie wybieram, biorę ich z zaskoczenia. To ważne doświadczenie: nie wiem, komu będę usługiwał.

Ponieważ to dzień ustanowienia Eucharystii, jako kapłani dostajemy dużo sygnałów wdzięczności. Zawsze miałem z tym problem. „To zbyt wysoka półka, zbytnie wywyższenie” – tłumaczyłem sobie. Było troszkę jak w historii o babci, która podchodzi do młodziutkiego księdza i całuje go w rękę. Ten wyrywa się i odskakuje jak oparzony: „Nie trzeba!”. A ona odpowiada: „Nie ciebie, synku, całuję, nie ciebie”.

Coraz bardziej rozumiem to, że abyś umiał służyć, musisz być wywyższony. „Weźmijcie Ducha Świętego” – mówił Jezus. Najpierw jest przyjęcie daru. Cała reszta jest tego konsekwencją.

Mocno brzmią tego dnia słowa konsekracji: „to jest dzisiaj”. To istota chrześcijaństwa. To jest dzisiaj, teraz, hodie. To nie jest na kiedyś, to nie jest na później, to nie należy do historii. U Boga, który jest ponad czasem, jest wieczne „teraz”. Teraz jest chwila naszego zbawienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecane filmy