Nowy numer 14/2020 Archiwum

Wigilia Paschalna

Wielka Sobota to grobowa cisza. Kończy ją nocna liturgia Zmartwychwstania (Rezurekcja) – zaczyna się Wielkanoc. Zmartwychwstały wyciąga z otchłani śmierci Adama i Ewę. Ratuje i nas. Alleluja!

Eksplozja światła

Paweł Bębenek

Niedawno dotknęło mnie, że sam Chrystus zgodził się na to, by zabrała Go śmierć. To nie jest tak, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. On był Panem tych wydarzeń, zgodził się na nie. „Ja życie moje oddaję, aby je (potem) znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję” (J 10,17).

Jezus zmartwychwstał wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno. Nam w Polsce często wydaje się, że Wielkanoc zaczyna się w niedzielny poranek. A to już jest po wszystkim. (śmiech) Najważniejsze wydarzenie świata rozgrywa się w środku nocy. W mroku! Cała dynamika paschalna ma miejsce, gdy jest ciemno. Taką sytuację widzimy w życiu wielu świętych – chociażby Matki Teresy z Kalkuty, która sama żyła w ogromnej ciemności, a jednocześnie niosła ludziom światło. W naszych codziennych zmaganiach, w bardzo szybkim i intensywnym życiu, bardzo często doświadczamy takich chwil eksplozji światła. Sam nie przestaję wołać o to światło i mam doświadczenie tego, że Jezus odpowiada, przychodząc ze swą mocą.

Wigilia Paschalna to wielkie święto i… mamy z tym problem. Zauważyłem, że nie potrafimy cieszyć się zmartwychwstaniem. Potrafimy płakać w Wielki Piątek, ale mam wrażenie, że duchowe świętowanie Wielkanocy kończy się w wielu domach na sobotnich święconkach. Potem ludzie nie wiedzą, co robić, jak się zachowywać…

Czas Triduum Paschalnego jest tak intensywny, że dziękuję Bogu za to, że rozciągnął te wydarzenia w czasie. Ich dynamika jest tak potężna, że daje nam siłę na każdy następny dzień. Każdego roku z ogromną tęsknotą czekam na ten czas. To prawdziwa duchowa uczta.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Polecane filmy

Cisza

GN 14/2009 DODANE 08.04.2009 AKTUALIZACJA 05.12.2011

Cisza

Wielka Sobota

GN 14/2009 DODANE 08.04.2009 AKTUALIZACJA 19.04.2019

Wielka Sobota