Nowy numer 29/2019 Archiwum

Wigilia Paschalna

Wielka Sobota to grobowa cisza. Kończy ją nocna liturgia Zmartwychwstania (Rezurekcja) – zaczyna się Wielkanoc. Zmartwychwstały wyciąga z otchłani śmierci Adama i Ewę. Ratuje i nas. Alleluja!

Wszystko nowe

O. Tomasz Nowak

Do grobu pobiegły pobożne niewiasty. Czy była wśród nich Maryja? Nie! Dlaczego? Bo w przeciwieństwie do nich… wierzyła w zmartwychwstanie. Myślimy często: „Takie dobre dziewczyny. Biegły, by namaścić ciało Jezusa”, a przecież ich bieg jest wyrazem niewiary w zmartwychwstanie. Maryja wierzyła, że nie ma Kogo namaszczać i została w domu.

Te zatroskane kobiety są ważnym symbolem patrzenia na Triduum Paschalne po ludzku. Umiemy popłakać, wzruszyć się, tyle że to… nie daje życia. Dlaczego? Bo to nie jest według Bożego słowa, ale wedle naszej, ludzkiej wrażliwości. Pozostajemy bezradni. Wielki Piątek naprawdę się nie kończy, a zmartwychwstanie pozostanie nie do uwierzenia. Apostołowie dochodzili do tego, że Jezus wstał z martwych, przez kilka dni. Widocznie ten czas dojrzewania jest potrzebny.

Dominikanie ściągają w czasie Eucharystii czarne kapy i odrzucają je. Mówi się, że im ktoś miał trudniejszy Wielki Post, tym wyżej podrzuca ten czarny strój. Zrzucamy śmierć. Kiedyś zaczepił mnie pewien pijaczek: „To, że księża noszą czarne sutanny, rozumiem – wymamrotał. – Bo Jezus umarł. Ale dlaczego ty na biało jesteś?”. „Bo zmartwychwstał?” – odpowiedziałem. „Ooo! Wiesz, że masz rację?”.

Jezus zmartwychwstał w ciemności. Możesz przeżywać trudny czas, ale to nie przeszkadza Jezusowi w tobie zmartwychwstać. Gdy śpiewam Exsultet, czuję, że ogłaszam: „Oto czynię wszystko nowe”. Wszystko nowe. Przed Triduum spożywamy do końca Eucharystię, usuwamy wodę święconą, palimy oleje. Przygotowujemy się na odnowienie wszystkiego. Biskup święci oleje, mamy nową Eucharystię, poświęcone ogień, wodę.

„Co tam u ciebie?” – zapytała mnie mama. „Nawróciłem się” – odrzekłem. „Znowu?”. „Znowu!”. Jako Nowak ogłaszam: „On czyni wszystko nowe”.•

Notatka Marcin Jakimowicz

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Cisza

GN 14/2009 DODANE 08.04.2009 AKTUALIZACJA 05.12.2011

Cisza

Wielka Sobota

GN 14/2009 DODANE 08.04.2009 AKTUALIZACJA 19.04.2019

Wielka Sobota