Nowy numer 48/2020 Archiwum

Liturgia Męki Pańskiej

Jezus nie tyle został zabity, ile oddał życie. Adorując Jego krzyż, nie wychwalamy cierpienia, lecz miłość. Znak hańby stał się znakiem zwycięstwa.

Odpowiedzią jest przebaczenie

Paweł Bębenek

Apogeum miłości. Szczyt. Jaki większy dowód mógł dać nam kochający Bóg? Łatwo kocha się przyjaciół, ale wrogów? A Jezus za nich, za nas przelał swą krew.

Porusza mnie to, że Jezus nie zamiata grzechów pod dywan, nie udaje, że ich nie ma. Nie udaje, że nie jest raniony. On za nie… umiera, przebacza je.

To dla mnie niezwykle ważna wskazówka: nie udawaj, że nic się nie stało, że nikt cię nie skrzywdził, nie staraj się poklepać zła po ramieniu. Nazwij je po imieniu i przebacz. Jezus nie mówi: „Nie jesteście winni”. Jest wina, jest zranienie, ale naszą odpowiedzią jest przebaczenie. Przebaczam. Nie usprawiedliwiam nikogo, ale przebaczam. Z wysokości krzyża Jezus modli się za swych nieprzyjaciół. I to modli się psalmem! Nie wyobrażam sobie, by mógł go śpiewać. Odmawiał po prostu po kolei Psalm 22, oddychał słowem Bożym.

Zdarzało mi się w życiu wołać: „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił”. I nawet nie chodzi o czterdziestodniowy „post szpitalny”, gdy znalazłem się w śpiączce. Późnej. Nie poprzestaję jednak na samym wołaniu: „czemuś mnie opuścił?”, ale idę za radą, którą zanotował Izajasz, i zaczynam kłócić się z Bogiem. „Wiedź ze Mną spór” – sam przecież proponuje. Ośmielam się z Nim spierać, sprzeczać. Wiem, że On się nie obraża, bo bardzo pragnie relacji, szuka z nami kontaktu. Bardzo dotyka mnie to, że psalm, który rozpoczyna się od słów: „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił”, kończy się błogosławieństwem, czyli akceptowaniem w pełni woli Bożej. To ważna podpowiedź.

Cudem jest to, że tego, co dzieje się między czwartkiem a piątkiem, możemy doświadczyć w czasie każdej Mszy Świętej. Bóg zamknął to w tej krótkiej przestrzeni.•

 

Z miłości oddać życie

O. Tomasz Nowak

Ponieważ Żydzi rozpoczynają nowy dzień poprzedniego dnia wieczorem, Wielki Piątek rozpoczyna się w czwartek o zmroku, gdy Jezus trafia do ciemnicy. Jest samotny, ogołocony, bezbronny. Doskonale wie, że jest to i nieuniknione, i paradoksalnie… upragnione. On się na to zdecydował.

Ostatnio coraz mocniej przeżywam Wielki Piątek jako święto Ducha Świętego. Nie tylko dlatego, że czytam, że Jezus na krzyżu „oddał Ducha” (w znaczeniu „przekazania”, a nie śmierci). Mam świadomość, że zakładamy ornaty w czerwonym kolorze nie dlatego, że przelała się krew, ale dlatego, że jest to kolor obecności Ducha Świętego. Jak w czasie Pięćdziesiątnicy. Nie da się przelać krwi dla Boga bez Ducha Świętego. To jest wówczas zabójstwo, morderstwo, ale nie męczeństwo. Przypomina mi o tym kolor szat. Tylko w Duchu Świętym możesz z miłości oddać życie.

Miałem doświadczenie leżenia w grobie. Były to sytuacje, gdy zostałem wydany, osądzony, poniżony, wykluczony, odsunięty, oskarżony. Najboleśniejsza w tym stanie jest niewiara w to, że jest nowe życie. Że coś się jeszcze stanie. Apostołowie – jak czytamy w Ewangelii – nie wierzyli w zmartwychwstanie. Mimo zapowiedzi Mistrza myśleli, że jest to poza ich wyobrażeniem.

Tego dnia modlimy się za Żydów, którzy są narodem pierwszego wybrania. Obietnice Boże są nieodwołalne. Wybranie Izraela na naród wybrany jest nieodwołalne. Dotyczy to też każdego z nas. To nie jest tak, że jeśli zgrzeszysz, zostaniesz wykluczony. Słowo twojego wybrania, powołania jest nieodwołalne. Bóg podchodzi do ciebie tak jak do Tomasza, Piotra, uczniów zmierzających do Emaus, których odzyskuje. Odzyskuje cię, nie przekreśla. Judasz nie pozwolił się Bogu odzyskać, uwierzył, że wszystko skończone. A Wielkanoc pokaże nam, że nic się nie kończy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecane filmy