Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wielki Czwartek

Zanim rozpoczniemy domową liturgię, przygotujmy fragment Ewangelii według św. Jana (13,1-15), jeden z psalmów (114–118); teksty śpiewów: „Gdzie miłość wzajemna”, „Przykazanie nowe daję wam” oraz dzbanek z wodą, miednicę i ręcznik, czerwone wino i niekwaszony chleb (tzw. macę).

Proponowany przebieg domowej liturgii:

• śpiew „Gdzie miłość wzajemna”;

modlitwa z mszału (tekst na wiara.pl);

• lektura fragmentu Ewangelii według św. Jana (J 13, 1-15);

• umycie nóg wszystkim członkom rodziny przez ojca czy inną osobę prowadzącą (na końcu jeden z uczestników myje nogi prowadzącemu); w tym czasie możemy zaśpiewać „Przykazanie nowe daję wam”;

• modlitwa „Ojcze nasz”.

Kolacja tego dnia może mieć bardziej uroczysty charakter. W trakcie posiłku można wyjaśnić biblijną symbolikę wina i niekwaszonego chleba. Na zakończenie kolacji dzieci mogą odmówić jeden z zaproponowanych psalmów. Był on śpiewany przez Jezusa z uczniami na zakończenie ostatniej wieczerzy. Tego wieczoru nie pójdziemy do kościoła, by adorować Najświętszy Sakrament w tzw. ciemnicy. Z rodziną albo indywidualnie możemy rozważać ostatnie chwile Pana Jezusa przed męką i śmiercią, medytując nad fragmentem Ewangelii opowiadającym o modlitwie Chrystusa w Ogrójcu (Mk 14,32-42).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecane filmy