Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wielki Piątek z dziećmi w domu

W Wielki Piątek zachęcajmy dzieci do większej ciszy w domu i skupienia na miarę ich możliwości. Wyłączmy dźwięki i obrazy. Bądźmy jak najwięcej z dziećmi. W centrum niech będzie krzyż.

Dzieci potrafią pojąć i zrozumieć z tematu wiary więcej, niż nam się wydaje. Wiele rzeczy przyjmują sercem i emocjami, warto się więc do nich odwoływać. Wielki Piątek to szczególny czas. Naszym żywiołowym i hałaśliwym dzieciom niełatwo zrozumieć dlaczego powinny tego dnia zadbać o większą ciszę, dlaczego nie włączamy muzyki ani nie oglądamy telewizji. Warto tłumaczyć dzieciom, nawet kilka razy w ciągu dnia, że Wielki Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa, dlatego też jest dniem największej żałoby dla tych, którzy kochają Jezusa. Jest nam smutno, bo zabrano Pana Młodego.

- To najsmutniejszy dzień w roku - tłumaczy dzieciom Aleksandra Krzak, katechetka i mama pięciorga dzieci. - W domu nie gra radio ani telewizor, a nasze rozmowy staramy się trochę ściszać.

Wprowadźmy nasze dzieci także w post - bez względu na to ile mają lat. Nie obowiązuje ich post ilościowy, ale nie częstujmy w tym dniu dzieci słodyczami ani innymi przysmakami. Niech doświadczą też pewnego braku, pewnego odarcia z tego, co daje przyjemność - dla miłości Pana Jezusa. W ten sposób wprowadzamy nasze dzieci w ascezę. Wytłumaczmy jednak dzieciom, że umartwienia nie są celem samym w sobie, ale narzędziem, by lepiej rozważyć tajemnice śmierci Jezusa.

Postarajmy się o takie miejsce w domu, widoczne dla każdego z domowników, gdzie w Wielki Piątek ustawimy krzyż. Niech każdy, i dorosły, i dziecko, będzie miał możliwość spoglądania na ten krzyż, adorowania go w każdym momencie dnia.

Postarajmy się w ciągu dnia odprawić z dziećmi choć krótką Drogę Krzyżową. Albo przynajmniej opowiedzmy raz jeszcze im o męce Chrystusa. Z młodszymi dziećmi można narysować albo pokolorować obrazek z jedną stacją Drogi Krzyżowej.

Zróbmy wszystko, by o 15.00 - godzinie, w której umarł Chrystus - chociaż na moment zatrzymać się z dziećmi i zwrócić ich uwagę na ten szczególny moment. Zachęcamy do wspólnego odmówienia koronki do Miłosierdzia Bożego, zwłaszcza, że właśnie w Wielki Piątek rozpoczyna się nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego.

Wielki Piątek jest jedynym w roku dniem, gdy w całym Kościele nie odprawia się Mszy św. W tym dniu najważniejszy jest Krzyż. W tym roku, gdy nie mamy możliwości adoracji Krzyża we wspólnocie Kościoła, pochylmy się nad krzyżem we własnym domu. Adoracja krzyża jest zjednoczeniem z Ukrzyżowanym Chrystusem.

Katecheza o Wielkim Piątku
Aleksandra Krzak

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecane filmy