GN 47/2024 Archiwum

Z pieśni o Słudze Pańskim

Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, a myśmy Go za skazańca uznali, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Lecz On był przebity za nasze grzechy, zdruzgotany za nasze winy. Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie. (Iz 53,4-5)

Podobno człowiek nigdy nie jest bardziej samotny niż wówczas, gdy cierpi. Bo cierpienie woła nas po imieniu, jak zapisał Merton, i każdy z nas na to wołanie odpowiedzieć musi osobiście. A jednak jest jeden wyjątek – to Jezus, który obarczył się naszym cierpieniem i dźwigał nasze słabości. W normalnych warunkach kogoś takiego otoczylibyśmy glorią pochwał i wdzięczności. Cierpiącego Sługę Jahwe uznajemy za skazańca, chłostanego przez Boga i zdeptanego. Czy nie dzieje się tak dlatego, że nie rozpoznajemy w Nim cierpiącego za własne grzechy i zdruzgotanego za własne winy? Zapewne. Trzeba odkryć relację pomiędzy własnym grzechem i cierpieniem Jezusa przede wszystkim po to, by naprawdę uwierzyć w swoje zbawienie. Oddzielanie tych dwóch rzeczywistości, aczkolwiek dumne, jest z założenia fałszywe. W nikim innym nie zostaliśmy zbawieni, tylko w Nim. I nie ma na tym świecie nikogo innego, w którego ranach byłoby nasze zdrowie. Choć ludzkie serce często nas zawodzi, a iluzje przesłaniają prawdę, jedynie głęboka więź z Jezusem Chrystusem może zapewnić nam prawdziwe szczęście i poczucie, że jesteśmy miłowani.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziś w Kościele

Ryk lwa

Marcin Jakimowicz W I czytaniu Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.