Nowy numer 04/2020 Archiwum

Wielki Piątek: Co dzieje się z Jezusem? Co przeżywamy w liturgii?

Przewodnik po Triduum Paschalnym.

* Co się działo z Jezusem?
Prawdopodobnie około godz. 3 w nocy rozpoczyna się pierwszy proces Jezusa – przed Sanhedrynem, któremu przewodniczy arcykapłan Kajfasz. Świadkowie zeznający przeciw Jezusowi nie byli zgodni co do stawianych Mu zarzutów. Arcykapłan, pytając Jezusa, czy jest Synem Bożym, chciał znaleźć dobry pretekst do skazania. Otrzymał go. Odpowiedź Jezusa nie pozostawiała wątpliwości. Uważał się za równego Bogu. Jako bluźnierca został skazany na śmierć. Wyrok jednak musiał wydać namiestnik rzymski Piłat. Około godz. 6 rano zaprowadzono więc Jezusa do Piłata. Ten szybko się zorientował, że oskarżenia stawiane Jezusowi to jedynie pretekst. Próbował więc uwolnić Go. Bezskutecznie.

Niech ktoś inny weźmie na siebie odpowiedzialność za śmierć tego człowieka – myśli i odsyła Jezusa do Heroda – z nadania Rzymu władcę sąsiedniej Galilei, z której pochodził Jezus. Ale Herod odesłał Jezusa z powrotem do Piłata. Na pośmiewisko kazał ubrać Go w purpurowy płaszcz. Piłat polecił ubiczować Jezusa i podjął jeszcze jedną próbę ocalenia Go. Kiedy się nie udało, skazał Go na śmierć przez ukrzyżowanie. Było około godz. 11. Jezus obarczony krzyżem wyrusza w ostatnią drogę – na Golgotę, wzgórze położone w odległości ok. 700 m od pałacu Piłata. Tam zostaje przybity do krzyża. Jest południe. Rozpoczyna się trzygodzinna agonia, w której Jezusowi towarzyszą Matka, apostoł Jan i Maria Magdalena. Około godz. 15 Jezus umiera. Przed zachodem słońca Józef z Arymatei zdejmuje ciało Jezusa z krzyża i składa do grobu.

* Co przeżywamy w liturgii?
W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. W świątyniach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jest to też dzień przeznaczony na indywidualne rozmyślania nad męką Jezusa. Dopiero wieczorem odprawiana jest wielkopiątkowa liturgia. Zaczyna ją przejmujący gest: sprawujący nabożeństwo kapłani kładą się twarzą do ziemi przed ołtarzem i leżą tak przez dłuższą chwilę. Wszyscy wtedy klęczą. Wobec zbawczej męki Jezusa wszelkie słowa są zbyt małe. Dlatego pierwszą odpowiedzią wierzących jest milcząca adoracja. Dopiero potem rozpoczyna się liturgia słowa.

Najpierw czytany jest fragment z Księgi Izajasza, w którym prorok zapowiada mękę i śmierć Zbawiciela. Potem fragment z Listu do Hebrajczyków, w którym Jezus zostaje ukazany jako arcykapłan prowadzący wiernych do Ojca, a po nim opowiadanie o męce Pańskiej w wersji św. Jana. Zwięzłe i lapidarne pokazuje całą złość oskarżycieli i wielkość Jezusa. Choć po ludzku upodlony, jawi się jako prawdziwy król, wypełniający mgliste zapowiedzi Starego Testamentu. Po homilii następuje uroczysta modlitwa wiernych, w której Kościół poleca Bogu cały świat i wszystkie jego sprawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • gość
  19.04.2019 10:31
  Na Wielki Piątek

   O Panie Jezu Chryste, radości i pociecho najwyższa, Zbawicielu i miłośniku wszystkich pokutujących, racz wspomnieć na onę żałość, którąś ucierpiał, gdy się przybliżała okrutna śmierć Twoja, od wieków Boską mądrością przejrzana i urządzona. Racz wspomnieć, o Panie Jezu Chryste, na smutek, który duszę Twą najświętszą ogarnął, kiedy rzekłeś: Smutna jest dusza moja aż do śmierci, i kiedy na ostatniej wieczerzy uczniom Twym Swe Ciało i Krew Swą dawszy, a wprzód nogi ich z niewysłowioną pokorą umywszy, bliską mękę Swoją im opowiadałeś. Racz wspomnieć na onę wielką bojaźń i boleść, któreś dobrowolnie podjął dla nas, gdy na górze oliwnej trzykroć modlitwę czyniąc, krwawym się potem oblałeś: gdyś od własnego ucznia był wydany; od wybranego ludu Swego pojmany; od fałszywych świadków oskarżony, na śmierć niewinnie sądzony; gdyś był od katów związany, szarpany, zeplwany, z szat obnażony, w cudze odzienie przybrany; gdy oblicze Twoje zakrywano, Cię nagiego do słupa wiązano, okrutnie biczowano, cierniem koronowano; gdy trzciną głębiej Ci w głowę ostre kolce cierniowe wbijano: o najsłodszy Panie Jezu Chryste, proszę Cię przez wspomnienie tego udręczenia, tych boleści, któreś przed śmiercią krzyżową ucierpiał, natchnij nas prawdziwą skruchą, daj nam zbawienną spowiedź, zadośćuczynienie za grzechy i wszystkich win naszych łaskawe odpuszczenie. Amen.
   O Baranku Boży bez zmazy, ofiaro niewinna, który krwią Swoją i śmiercią na krzyżu zgładziłeś grzechy świata, racz zgładzić grzechy, winy i przestępstwa moje; a nie dozwól, aby tyle cierpień i boleści, jakie poniosłeś, nie miały mi być pomocne i zbawienne. O Jezu od wszystkich opuszczony, smutny i śmierć pokornie przyjmujący, spraw, abym wszelkie smutki i umartwienia, któreby wola Boga przeciw mnie dopuściła, znosił(a) i przyjmował(a) z podobną Twojej ufnością i pokorą. O Jezu, oskarżony, spotwarzony i największą pogardą okryty, naucz mnie pogardzać obmową ludzką i znosić cierpliwie wszystkie potwarze i szyderstwa. O Jezu przez miłość dla mnie dający Swe Ciało święte na biczowanie i na cierpienie, naucz mnie cierpieć bez szemrania i znosić przez miłość dla Ciebie choroby, boleści i wszelkie dolegliwości. O Jezu oddany w ręce katów i skazany na haniebną śmierć ukrzyżowania, daj mi wstręt zupełny do wszelkiej chwały i wielkości ziemskiej, abym do wszelkich upokorzeń zamiłowanie uczuł(a). O Jezu przywalony krzyża ciężarem, dozwól krzyż mój połączyć z Twoim. Błagam Boskiej Twej pomocy, daj mi nosić go z podobną Twojej mocą i wytrwałością. O Jezu na krzyżu podniesiony, pociągnij mnie grzesznika(cę) najniegodniejszego(ą) ku Sobie, iżbym ukrzyżowany(a) wraz z Tobą, Boże mój, żył(a) Twoją tylko miłością w tym życiu i Twoją miłością cieszył(a) się wiecznie w niebie. Amen.

  Jezu Chryste! Stoimy przed zakończeniem tego świętego dnia Wielkiego Piątku u stóp Twego Krzyża. Podobnie jak dawno temu w Jerozolimie u stóp Krzyża stali: Twoja Matka, Jan i Magdalena oraz inne kobiety, tak my teraz stoimy. Jesteśmy głęboko poruszeni doniosłością tej chwili. Brakuje nam słów, aby wyrazić to, co czują nasze serca. Tego wieczoru, po tym jak zdjęto Cię z Krzyża i złożono w grobie u stóp Kalwarii, pragniemy Cię prosić, żebyś pozostał z nami poprzez swój Krzyż: Ty, któryś przez Krzyż odłączył się od nas. Prosimy Cię, abyś pozostał z Kościołem; abyś pozostał z ludzkością; abyś nie czuł się skonsternowany, gdy, być może, wielu będzie przechodzić obojętnie obok Twego Krzyża, gdy się oddalą od niego lub w ogóle do niego nie dojdą.
  A jednak, prawdopodobnie, nigdy bardziej niż dzisiaj człowiek nie potrzebował tej siły i tej mądrości, którymi Ty sam jesteś, Ty jedynie: dzięki Twemu Krzyżowi.

  Pozostań więc z nami w tej przenikliwej tajemnicy Twojej śmierci, przez którą objawiłeś, jak bardzo Bóg ukochał świat. Pozostań z nami poprzez swoją Matkę, której w sposób szczególny powierzyłeś z Krzyża każdego człowieka. Pozostań z nami!

  Więcej modlitw: http://tmoch.net/jupgrade/index.php/ulubione-modlitwy/stare-modlitewniki/1643-modlitwy-i-rozmyslania-w-wielki-piatek-1864r.html
  doceń 1
 • Przemo
  19.04.2019 10:39
  No ale przecież na modlitwie wiernych wielkopiątkowa liturgia się nie kończy...
  doceń 0
 • gość
  19.04.2019 10:42
  www.rozance-i-koronki.blogspot.com/2018/01/koronki-do-meki-panskiej.html
  doceń 0
 • mee...
  19.04.2019 11:20
  Jezus zyje - jest w niebie. szatan nie byl w stanie zabic Chrystusa, przeliczyl sie. Celebrujecie zatem chwilowy truimf szatana.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Polecane filmy

Cisza

GN 14/2009 DODANE 08.04.2009 AKTUALIZACJA 05.12.2011

Cisza

Wielka Sobota

GN 14/2009 DODANE 08.04.2009 AKTUALIZACJA 19.04.2019

Wielka Sobota